Garancije za kredite do 50.000 evra

Bez autora
Jul 02 2013

Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić rekao je da država neće garantovati za uloge u bankama veće od 50.000 evra. Država mora da garantuje za one koji su slabog imovinskog stanja, a oni koji imaju preko 50.000 evra, neka uključe glavu i neka se rukovode sigurnošću.Što niža kamatna stopa, to sigurnija banka. U slučaju kolapsa neke banke u Srbiji država bi odmah pokrila uloge do 50.000 evra, dok bi se ostali namirili iz stečajne mase.

Garancije za kredite do 50.000 evraDržava neće garantovati za uloge u bankama veće od 50.000 evra, rekao ministar finansija Mlađan Dinkić. Država mora da garantuje za one koji su slabog imovinskog stanja, a oni koji imaju preko toga neka uključe glavu i neka se rukovode sigurnošću, kaže Dinkić.

Ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić rekao je da država neće garantovati za uloge u bankama veće od 50.000 evra.

"Država mora da garantuje za one koji su slabog imovinskog stanja, a oni koji imaju preko 50.000 evra, neka uključe glavu i neka se rukovode sigurnošću. Što niža kamatna stopa, to sigurnija banka", rekao je ministar finansija u Skupštini Srbije.

Dinkić je ocenio da se od kamate niko nije obogatio i podsetio na slučajeve banaka "Dafiment" i "Jugoskandik".

Kako je naveo, u slučaju kolapsa neke banke u Srbiji država bi odmah pokrila uloge do 50.000 evra, dok bi se ostali namirili iz stečajne mase.

Dinkić je podsetio da su posle propasti američke banke Liman braders 2008. godine sve zemlje počele ozdravljenje bankarskog sektora i za to dale milijarde dolara.

"Tako je i Srbija spasla sve depozite Razvojne banke Vojvodine i Nove agrobanke", rekao je ministar i dodao da je Evropa sada promenila pravila, tako da to radi i Srbija.

Dinkić je dodao da će država zadržati većinski udeo u Komercijalnoj banci, a da će se o promeni vlasništva u Čačanskoj banci razmišljati samo ako se pojavi odgovarajući strateški partner.

"'Dunav osiguranje' posluje sve gore i nema dileme da tu nešto mora da se uradi", rekao je Dinkić i dodao da se pregovara sa Međunarodnom finansijskom korporacijom o tome da sa do 20 odsto udela postane manjinski vlasnik te osiguravajuće kuće.

Dinkić se saglasio sa stavom poslanika LDP-a Bojana Đurić da nije trebalo graditi stanove državnim novcem, već da država treba da gradi infrastrukturu.

"Javnim preduzećem 'Putevi Srbije' mora se upravljati bolje, i naši putevi moraju bolje da izgledaju", rekao je Dinkić uz konstataciju da se razlika u kvalitetu puteva primeti čim se pređe granica Srbije.

Ministar finansija i privrede je ocenio da nisu problem sredstva za saobraćajnu infrestrukturu, jer je Ministarstvo saobraćaja od 2006. do 2012. godine imalo 1,7 milijardi evra ugovorenih kredita, od čega nije povučeno 1,4 milijarde evra.

Dinkić je dodao da su "Putevi Srbije" povukli više od 50 odsto novca, ali da je za "Evropski koridor 10" od ugovorenih milijardu evra ostalo nepovučeno 900 miliona.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik